"دف نوازان سماع " به صحنه می آیند
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۲۸
کد مطلب : 9855
سرپرست گروه دف نوازان سماع، از اجرای متفاوت این گروه، در بهمن ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش اهراب نیوز، یونس تارپود، در آستانه این اجرا، با اعلام این خبر گفت: گروه دف نوازان سماع از سال ۷۸ با هفت نفر عضو کار خود را شروع کردند اما با ترکیب جدید که متشکل از بیش از سی نوازنده دف ، سازهای زهی و کوبه ای می باشد فعالیت خود را از سال ۸۷ آغاز نموده است.

وی افزود: از سال ۸۷ که گروه با ترکیب جدید شروع به کار نمود تا کنون هر سال دست کم یک یا دو اجرا در تبریز و شهرستان های مختلف داشته است که از جمله آنها می توان از جشنواره دف نوازی شهرستان ازنا در سال ۸۹، کنسرت ارومیه در سال ۹۰، اجراهای خوی، مرند، مراغه در سال ۸۸ و ... نام برد. 

تارپود همچنین تأکید کرد: گروه دف نوازان سماع بزرگترین گروه دف نوازی در شمالغرب کشور است که با گذشت بیش از ۴ سال توانسته است انسجام خود را حفظ کرده و با تمرین ها و اجراهای متوالی هر ساله از رکود پرهیز کند.
سرپرست گروه دف نوازان سماع با تأکید بر اینکه گروه اجراهای خود را بر پایه موسیقی عرفانی بنیان گذاشته است، گفت: دلیل تشکیل این گروه و اجرای این نوع موسیقی ایجاد فضایی معنوی و روحانی برای مخاطبان و علاقه مندان به موسیقی می باشد. 

تارپود کنسرت بهمن ماه دف نوازان سماع را اجرایی متفاوت از سایر گروه‌های دف نوازی کشور خواند و گفت: در این کنسرت ضمن اجرای برنامه‌ای کامل، در واقع شاهد حضور دو گروه بر روی سن و ترکیب آنها با یکدیگر خواهیم بود. 

آهنگساز گروه سماع خاطر نشان کرد: دف نوازان و مجموع سازهای سنتی در عین حال که دو گروه متفاوت را تشکیل می‌دهند ، یک موسیقی ترکیبی را بر روی سن اجرا خواهند کرد.

تارپود همچنین یادآور شد: کنسرت گروه دف‌نوازان سماع در دو پرده با شش تصنیف، چهار قطعه کوبان و دو نوازی‌های دف و نی و دو نوازی کوزه و رباب اجرا می‌شود.

بنا به این گزارش یونس تارپود سرپرستی و آهنگسازی گروه، فرامرز مشینچی «آواز»، عبدالله بابارحیمی «تار»، حامد محسن نژاد «نی»، یونس حسین زاده «بم تار»، اشکان اکبرزاده «سنتور»، امیر ناصری «رباب» و سپهر بخشی «تمبک و دف» را در این کنسرت می‌نوازند. 

همچنین، پوریا اشتری، جاهد ساکتی، حامد علیپور، فرزاد ابراهیم خلیلی، علی مقدم، یونس رجبی، الیار یکتن، محسن موسوی، کیوان بابایی، بابک داوری، فرامرز رام برزین، کیاوش قرقره چی، سعید دهرویه، مجتبی غفاریان، سپهر نیازی، شمس‌الدین مقیمی فر و شادمهر فخشایی دف نوازان گروه سماع را تشکیل می‌دهند. 

نازیلا باباپور، مینا روحی‌فر، مهسا روحی‌فر و لیلا تارپود نیز همخوانان گروه سماع در این کنسرت خواهند بود.
گفتنی است کنسرت گروه دف نوازان سماع روزهای ۴،۵ و ۶ بهمن ماه سال جاری، ساعت ۱۹ در سالن سینمای ناجی برگزار خواهد شد.