سرپرست بزرگترین گروه دف نوازان شمالغرب كشور:

موسیقی نباید جناح بندی شود

25 اسفند 1390 ساعت 13:28


سرپرست بزرگترین گروه دف نوازان شمالغرب كشور، با اشاره به تفكیك های نادرستی كه در زمینه موسیقی سنتی و فولكلور صورت می گیرد، گفت: موسیقی نباید سیاسی و جناح بندی شود. 

به گزارش اهراب به نقل از ایسنا، یونس تارپود با اعلام این مطلب، خاطرنشان كرد: موسیقی باید روند موسیقیایی خود را طی كند، یعنی كسی كه موسیقی كار می كند باید تنها هدفش لذت بردن شنونده از این هنر باشد.
وی با بیان اینكه متاسفانه اكنون موسیقی را از لحاظ زبان تركی و فارسی جناح بندی كرده و وارد بازی های سیاسی می كنند، گفت: به این جمله كه می گوید «هر كجا وقت خوش افتاد؛همانجاست بهشت» معتقدم و تصور می كنم هر كجا كار خوبی با هر زبانی كه شنیدیم باید تنها از آن لذت ببریم.
تارپود یادآور شد: هیچ گاه سعی نكرده ام بین موسیقی سنتی و فولكلور تركی و آذری جداسازی انجام دهم و در تمام برنامه تركیبی از این تصنیف ها را در كنار هم قرار می دهم.
وی تاكید كرد: تصنیف های تركی و فارسی مكمل یكدیگر هستند و در هر اجرایی دست كم یك تصنیف تركی مدنظر می گیریم زیرا زبان مادری ما زبانی خوب و رسا و حائز اهمیت است. 

نوازندگی هیچ محدودیت و مانعی نمی شناسد

سرپرست بزرگترین گروه دف نوازان شمالغرب كشور با اشاره به مزایای تشكیل گروه های بزرگ موسیقی خاطرنشان كرد: در چنین گروه های بزرگی می توان نشان داد که نوازندگی در هر سطح و در هر ساز محدودیت و مانعی نمی شناسد.

یونس تارپود اظهار داشت: سن و سال و جنسیت محدودیت نوازندگی محسوب نمی شوند، همانگونه که در اجراهای اخیر گروه دف نوازان سماع مشاهده كردید كه از کودک هشت ساله تا فرد میانسال ۵۰ ساله در کنار هم به خوبی هنرنمایی می كردند. 

وی با اشاره به نحوه انتخاب اعضای گروه بزرگ سماع تاكید كرد: پیران قدیم می گفتند "قبل از آنكه هنرمند شوی، انسان شو"، بنابر همین اصل در انتخاب اعضای گروه پیش از میزان تسلط بر موسیقی، اخلاق و شخصیت افراد را مدنظر قرار می دهم.
تارپود یادآور شد: اگر هنرمند یا هنرجویی شخصیت اخلاقی كاملی داشته باشد، در هر سطح توانایی و آمادگی می توانند خود را بالا كشیده و با دیگر اعضا هماهنگ كنند، همانطور كه در اجرای اخیر گروه سماع هنرجویانی بودند كه تنها دو ماه از آغاز آموزششان گذشته بود.

خانه به دوشی محل تمرینات گروه سی نفره
یونس تارپود یافتن محلی مناسب برای تمرینات گروه سماع را یكی از بزرگترین چالش های اخیر این گروه سی نفره خواند و گفت: اوایل راه اندازی این گروه بزرگ اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی به خوبی ما با همكاری كرده و محلی را در مجتمع فرهنگی هنری تبریز برای تمرین اختصاص داده بودند. 

وی افزود: اما متاسفانه بعدها بنا بر دلایلی این محل از ما گرفته شد و تمرین ها را طی حدود یك سال اخیر در سینما، تالار و اماكن خصوصی اجاره شده، انجام می دادیم كه با وجود سختی های بسیاری كه داشت سرانجام تمرینات به ثمر نشست.
تارپود با اشاره به مشكلات تمرین گروهی ساز دف یادآور شد: نوازندگان تار و بم تار گروه و خود اعضای دف نواز در این مدت از خود گذشتگی انجام دادند كه توانستند در اتاق های كوچك تمرین با صدای دف ها كنار بیایند.
وی خاطرنشان كرد: اعضای گروه با دل و جان و عشق و علاقه در سماع می نوازند و اگر حمایت های خوبی انجام بگیرد، گروه دف نوازان سماع می تواند در مدت كوتاهی خود را در سطح كشور مطرح كند.

فضا برای اجرای موسیقی بانوان در تبریز مساعد نیست
سرپرست گروه دف نوازان سماع با اشاره به دو بخش شدن سماع به گروه آقایان و بانوان، گفت: متاسفانه فضای اجتماعی تبریز چندان برای اجرای موسیقی عمومی بانوان مساعد نیست. 

یونس تارپود اظهار داشت: با توجه به اینكه بیش از نیمی از اعضای گروه سماع را بانوان هنرمند تشكیل می دهند و دریافت مجوز برای اجرای عمومی كمی دشوار و زمان بر است، تصمیم گرفتیم كه به زودی برای یك اجرای عمومی توسط هنرمندان و هنرجویان آقای گروه سماع اقدام كنیم.
وی تصریح كرد: البته فعالیت گروه بزرگ سماع قطع نمی شود و تمرین های گروه برای آمادگی حضور در جشنواره های موسیقی احتمالی در سراسر كشور ادامه خواهد یافت. 

تارپود با تاكید بر نقش حمایتی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مطرح شدن و موفقیت گروه های موسیقی استانی گفت: اگر این اداره حمایت كرده و مانند آخرین اجرای كارگاهی گروه سماع پشتیبانمان باشد، در مدت كوتاهی می توانیم سماع را به یكی از گروه های برجسته دف نوازی كشور تبدیل كنیم. 

گفتنی است، گروه سماع بزرگترین گروه دف نوازان كشور است كه با سی نوازنده و داشتن سازهای دف، تار، تارباس، تنبك، طبلا، قوشا ناقارا اجراهای متفاوت و زیبایی را در جشنواره ها و استان های مختلف از خود به نمایش گذاشته اند. یونس تارپود سرپرستی، تنظیم و آهنگسازی گروه دف نوازان سماع، فرامز مشینچی آواز، عبدالله بابارحیمی تار، یونس حسین زاده تار باس و سپهر بخشی تمبك نوازی این گروه را به عهده دارند.


کد مطلب: 4695