بیوگرافی گروه دف نوازان سماع

در فضای موزیکال امروز ایران که سازهای ضربه ای و شاید بهتر بگویم (ریتم )اهمیت و اعتباری پیدا کرده است قطعاتی نوشته و بصورت گروهی اجرا میشود که حالت همنوازی و یا سوال جواب دارند و همین فعالیتهای گروهی نقطه آغازیست برای رسیدن به ایده ال ها و خواسته ها.

در این نوع گروه نوازی ،اعضا نوازنده گان ریتم ظمن حفظ ضرب ،گروه را نیز هدایت و رهبری میکنند .

یکی دیگر از بعد های ارزشمند گروه نوازی در سازهای کوبه ای بالاخص (دف نوازی)این است که نوازنده گان خط مربوط به خود (نت متعلقه )را خواهند زد و هیچ گونه دخل و تصرفی در ساختمان کلی نمیتوانند داشته باشند و همین باعث ارزشمند شدن قطعات میشود.

در گروه هایی همچون گروه دف نوازان،که مبا حث دیگری بنام عشق و حال ،وجد و شور نیز اضافه میگردد که باعث ایجاد فضایی معنوی و آکنده از شور و شوق نیز میشود که با بکار گیری اشعاری چند از شاعران عارف به نقطه اوج خود میرسد و اینجاست که سماع و عبادت آشکار ،پدیدار میشود ..

بیوگرافی گروه دف نوازان سماع:

گروه موسیقی سماع در سال 1378با 7 نفر عضو تاسیس گردید،این گروه اولین کنسرت خود را در سال1379با نام کنسرت عشق آفرین در تالار معلم برگذار کرد.گروه سماع تا سال 87با همین تعداد اجراهای متعدد و آهنگسازی تاترهای زیادی را داشته  ولی در سال 88با گامی بلند و 21 نفر اعضا دومین کنسرت بزرگ خود را در تالار اقبال آذر تبریز به روی پرده برد،پیرو همین اجرا هم اکنون این گروه با 65نفر به عنوان بزرگترین و فعالترین گروه شمالغرب کشور در تبریز مشغول به کار میباشد.

گروه سماع در سه دسته به فعالیت خود ادامه میدهد:

1_گروه بزرگ 65 نفری       2_گروه آقایان13 نفری «به همراه کر»        3_گروه 18 نفری بانوان«مختص مولودی ها»

شناسنامه گروه دف نوازان سماع:

اجرای کنسرت عشق آفرین     1379 تبریز تالار معلم

اجرای کنسرت کارگاهی با 21 نفر 1388

اجرای اجرای کنسرت کارگاهی رودکی  با 40 نفر دی ماه 1389

اجرای کنسرت شمس با 45 نفر عضو شهریور 1390

اجرای کنسرت کارگاهی رودکی با 58 نفر بهمن  1391

شرکت و کسب مقام 4 جشنواره دف ازنا1390لرستان

اجرای کنسرت اصفحان«کنگره بین المللی اعتیاد»ارومیه تالار نیروی انتظامی امام علی1391

اجرای کنسرت بزرگ سماع بهمن 1391 در تبریز           و ده ها اجرای دیگر برای ادارات و مراکز علمی پژوهشی با مجوز کامل ارشاد که آهنگسازی و تنظیم کل قطعات به عهده اینجانب یونس تارپود «سرپرست گروه»بوده  که تازگی و نو آوری خاصی را در بر دارد..

گروه سماع علاوه بر دف ،دهل،قوشا،باران،دایره،تنبک،تمبورین،دمام،از سازهای زهی همچون :تار،تار باس، نی ، کمانچه ، سه تار، سنتور،وعود و رباب  نیز استفاده می کند.

 

یونس تارپود